هفت اشتباه که موجب کاهش بازدهی پیامک می‌شود

 

بازاریابی یا همان تبلیغات پیامکی این روزها بسیار پرطرفدار شده است. تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ موفق، در پلن برنامه ریزی خود جایگاه ویژه‌ای برای ارسال پیامک انبوه در نظر گرفته‌اند. تبلیغات پیامکی قطعا روشی سودمند است، البته اگر اشتباهاتی که موجب کاهش بازدهی پیامک می‌شود، را بشناسیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا پیرامون هفت اشتباهی که موجب شکست کمپین پیامکی می‌شود با هم صحبت کنیم.

در چه صورتی می‌گوییم کمپین پیامکی شکست خورده است؟

هنگامی که مجموعه‌ای پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می‌کند، انتظار بر این است که تماس از طریق شماره و یا لینکی که در متن پیامک است، برقرار گردد. برخی شرکت‌ها اعلام می‌کنند که ما کمپین پیامکی داشتیم اما به نتیجه‌ی دلخواه خود نرسیدیم. در این صورت باید اول از همه انتظار مجموعه از این کمپین را بررسی کنیم و سپس کمپین را تجزیه و تحلیل کنیم تا ببینم کدام اشتباهات باعث شکست خوردن این کمپین پیامکی شده است. اجازه بدهید در ادامه مقاله به چند مورد مهم از اشتباهات احتمالی بپردازیم.

 

هفت اشتباه در تبلیغات پیامکی

همان طور که در قسمت قبل هم گفتیم اشتباهات متعددی موجب شکست خوردن کمپین پیامکی می‌گردد، در این قسمت قصد داریم هفت اشتباه پرتکرار در ارسال پیامک انبوه را با هم بررسی کنیم .

محتوای تکراری

به هیچ عنوان، تاکید می‌کنیم به هیچ عنوان پیامکی با محتوای تکراری ارسال نکنید. همیشه در مورد متن پیامک خود تامل و تفکر لازم را داشته باشید. یادتان باشد که شما با استفاده از نمونه پیامک مناسب می‌توانید یک اتفاق فوق العاده را در کمپین خود رقم بزنید و برعکس اگر محتوای شما تکراری باشد، در متن خود غلط نگارشی و یا املایی داشته باشید، اعتبار برند شما نزد مشتری به کل از بین می‌رود.

عدم داشتن لیست مشتریان هدف

شما باید به دو گروه پیامک ارسال کنید. 1- مشتریان قدیمی 2- مشتریان احتمالی

تکلیف گروه اول که کاملا مشخص است. شما به راحتی به مشتریانی که از شما خرید کرده‌اند دسترسی دارید. اما بحث ارسال پیامک برای مشتریان احتمالی کمی پیچیده است. در واقع شما باید با استفاده از فیلترهایی نظیر سن، جنسیت، منطقه، استان، شهر و … سعی کنید به جامعه هدف خود نزدیک شوید. برای مثال اگر بخواهیم پیامکی را برای تبلیغات سالن آرایشی بانوان ارسال کنیم، بیش ک باید از فیلتر جنسیت استفاده کنیم، نیازی نیست این پیامک برای آقایان هم ارسال شود. پس در نتیجه شما برای آنکه تبلیغات هوشمندی داشته باشید باید جامعه هدف خود را به درستی بشناسید و سعی کنید به آن تا می‌توانید نزدیک شوید.

نداشتن زمانبندی مناسب

زمانبدی در ارسال کمپین پیامکی بسیار حائز اهمیت است. اول اینکه ساعت ارسال پیامک نباشید وقتی باشد که تایم استراحت مخاطبان است و فاکتور بعدی این است که اگر شماره تماس در متن پیامک درج کرده‌اید، باید پیامک انبوه زمانی ارسال شود که در ساعت اداری و کاری شما باشد تا در صورت برقراری تماس، پرسنل پاسخگو باشند.

نداشتن لحن مناسب و طولانی بودن

بهتر است از لحن صمیمی در نگارش متن پیامک خود استفاده کنید. در ضمن یک پیامک 160 کاراکتر است. به این موضوع خیلی دقت کنید که متن شما باید در قالب یک پیامک نوشته شود. پیامک طولانی حوصله‌ی مخاطب را سر می‌برد. پس دقت داشته باشید که متن پیامک را خلاصه و جذاب بنویسید.

 

اجازه نگرفتن از مخاطب

شما باید به مخاطب خود احترام بگذارید و برای ادامه‌ی ارسال پیامک از آنها اجازه بگیرید. حتما تا به حال دیده‌اید که پیامکی ارسال می‌گردد و در انتهای متن نوشته شده: لغو 11. این همان اجازه‌ای است که باید از مخاطب گرفته شود تا در صورت عدم رضایت یا حتی نیاز، دیگر پیامکی به او ارسال نشود.

عدم برقراری ارتباط لازم از مخاطب

حتما کمپین خود را طوری طراحی کنید که از مخاطب عکس العمل لازم را ببینید. متن پیامک را طوری تنظیم کنید که مخاطب را از طریق لینک به وب سایت متصل کنید و یا از مخاطب بخواهید جهت ادامه ارتباط عددی را برای شما ارسال نماید.

 

نداشتن سایت یا صفحه مجازی

سایت یا پیج اینستاگرام هر شرکت شناسنامه و یا هویت آن مجموعه است.مخاطبان نمی‌توانند از طریق پیامک نمونه کار شما را رویت کنند مگر آنکه از طریق لینک درج شده در پیامک، به وب سایت و یا پیج اینستاگرام شما متصل شوند.

اشتباهات پیامکی را به حداقل برسانید!

افزایش دانش با مقالات پیامکی یکی از بهترین راه‌کارهاست برای آنکه اشتباهات پیامکی را به حداقل برسانیم. مقالات زیادی در اینترنت منتشر شده‌اند که در آنها توضیحات مفصل در مورد ارسال پیامک انبوه و به طور کلی تبلیغات پیامکی ارائه شده است. بهتر است کمی وقت بگذاریم و با مطالعه این محتواهای ارزشمند، سطح دانش خود را کمی بالاتر ببریم و از رقبای خود موفق‌تر در عرصه ظاهر شویم.

سامانه پیامکی معتبر و مناسبی انتخاب کنید!

انتخاب یک سامانه پیامکی مناسب می‌تواند بهترین کمک را برای شما داشته باشد. یکی از عواملی که موجب اشتباه و شکست در کمپین تبلیغاتی می‌باشد، انتخاب اشتباه سامانه پیامکی است. اس ام اس پنل‌های معتبر دارای بانک تماسی کامل و به روز هستند و گزارش کامل از پیامک‌های ارسالی ارائه می‌دهند. در ضمن سامانه‌های پیامکی معتبر پشتیبانی 24 ساعته دارند و هر زمانی که مشکلی برای پنل شما ایجاد شود و یا سوالی داشته باشید، پاسخگو خواهند بود.

کمپین پیامکی خود را تجزیه و تحلیل کنید!

یک اشتباه بزرگ دیگر در تبلیغات پیامکی این است که پس از اتمام کمپین؛ نتیجه کار را تجزیه و تحلیل نکنید. شما وظیفه دارید پس از پایان هر کمپین به دقت نتایج را بررسی کنید، روی نقاط قوت تمرکز بیشتر کنید و نقاط ضعف را شناسایی کرده و به حل آنها بپردازید.

ارسال پیامک انبوه برای مخاطبان چه مزایایی دارد؟

تا به حال پیرامون مزایای ارسال پیامک انبوه برای مجموعه‌ها صحبت کرده‌ایم. اجازه بدهید در این مقاله بررسی مزایا پیامک برای مشتریان را عنوان صحبت قرار دهیم.

  • عدم نیاز به اینترنت و مصرف دیتا برای مخاطب
  • دسترسی آسان
  • عدم نیاز به فیلتر شکن
  • لغو دریافت پیامک در صورت عدم نیاز
  • دریافت کد تخفیف و اخبار فروش ویژه 
  • و … .

سخن آخر

تبلیغات پیامکی این روزها به صورت معجزه‌آسایی به بالا رفتن فروش و اطلاع رسانی از برند کمک می‌کنند. اما یادتان باشد هر چقدر اشتباهات شما در کمپین پیامکی کم‌تر باشد، موفق‌تر و پرفروش‌تر خواهید بود. پس لطفا قبل از شروع کمپین تبلغیاتی خود مطالعات و بررسی‌های خود را داشته باشید.