مدیریت سرمایه در فارکس

مدیریت سرمایه در فارکس مفهومی است که بسیاری از افراد در معاملات خود از آن غافل هستند. خواه از طریق عدم آگاهی یا بیکاری باشد، معامله گرانی که مدیریت سرمایه در فارکس را نادیده می گیرند، در واقع به ضرر خود کار می کنند. در دوره های آموزش جامع فارکس این مطلب توضیح داده شده که مدیریت خوب سرمایه یکی از عواملی است که اغلب یک معامله گر موفق را از یک معامله گر ناموفق متمایز می کند.

اما مدیریت سرمایه به چه چیزی می گویند ؟ چرا اینقدر مهم است؟ و چگونه می توانید مطمئن شوید که از آن در معاملات خود استفاده می کنید؟ در این مقاله به تمامی این سوالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد.

مدیریت سرمایه فارکس چیست؟

به عبارت ساده، مدیریت سرمایه در فارکس مجموعه ای از قوانینی است که معامله گران موفق برای مدیریت موثر سرمایه خود از آن پیروی می کنند. به حداقل رساندن زیان، به حداکثر رساندن سود و افزایش اندازه حساب معاملاتی آنها.هر چه شما نظم بیشتری در معامله گری داشته باشید راحت تر به نوار پیروزی های خود در این بازار مالی نزدیک می شوید.

همانطور که بارها در دوره های آموزش جامع فارکس گفته شده، مدیریت سرمایه فارکس اغلب، و به طور قابل درک، با مدیریت ریسک اشتباه گرفته می شود، زیرا مفاهیم تقریبا مشابهی هستند. مدیریت ریسک بیشتر در مورد شناسایی، تجزیه و تحلیل و کمّی کردن تمام ریسک های مرتبط با معاملات است تا به طور موثر آنها را مدیریت کنید و با انجام این کار، از خود در برابر جنبه های منفی معامله محافظت کنید. مدیریت سرمایه فقط بر محافظت از سرمایه شما متمرکز است.

یک ضرب‌المثل قدیمی معاملاتی به جمع‌بندی هدف مدیریت سرمایه کمک می‌کند: «ضررهای خود را به حداقل برسانید و اجازه دهید تا سود هایتان فرار کنند». به عبارت دیگر، ضرر را به حداقل برسانید، سود را به حداکثر برسانید و امیدواریم با انجام این کار، به یک معامله گر موفق و سودآور فارکس تبدیل شوید.

نکاتی برای مدیریت موفق سرمایه در فارکس

ما می دانیم که به خصوص به عنوان یک معامله گر جدید، چیزهای زیادی برای پذیرش و یادگیری در مورد بازارهای فارکس وجود دارد. بنابراین، برای اینکه کارها را برای شما آسان‌تر کنیم، فهرستی از نکات برتر خود را جمع‌آوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم تا یک برنامه مدیریت سرمایه فارکس موفق داشته باشید.

فقط آنچه را که می توانید از دست بدهید معامله کنید

اولین نکته مدیریت سرمایه فارکس ما، و احتمالاً مهم‌ترین نکته برای هر معامله‌گری، این است که فقط آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، معامله کنید. به عنوان یک معامله گر مبتدی، فقط باید آنچه را که می توانید با آن معامله کنید به حساب معاملاتی خود واریز کنید و نه بیشتر.

شما در ابتدا نیاز دارید تا حداکثر ضرر قابل قبول در هر ماه را برای خود تعیین کرده و اگر به این ضرر رسیدید، بلافاصله معامله ها را ببندید و معامله جدیدی باز نکنید. ایده اصلی این است که شما فقط سرمایه ای را به خطر بیندازید که در صورت از دست دادن آن، زندگی شما دچار تغییر شگرفی نمی شود. هرگز با سرمایه ای که برای اقلام ضروری نیاز دارید معامله نکنید. اجاره، پرداخت وام مسکن، غذا، سفر به محل کار و غیره.

معامله گری در فارکس یک فرآیند سرمایه ساز تضمینی نیست. برخی از افراد تنها با ضرر کردن به حرفه معامله گری در فارکس پایان می دهند. چیزی را که توانایی مالی ندارید ریسک نکنید.

میزان ریسک خود را در هر معامله مشخص کنید

هنگامی که در مورد مقدار سرمایه ای که می خواهید با آن معامله کنید تصمیم گرفتید، گام بعدی در ایجاد برنامه مدیریت سرمایه فارکس خود این است که تعیین کنید چقدر در هر معامله ریسک می کنید و چگونه می خواهید این میزان ریسک را اندازه گیری کنید. این به تعیین محل حد ضرر شما در هر معامله کمک می کند

دو روش متداول برای تعیین کمیت ریسک وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.


  1. یک مبلغ ثابت

برخی از معامله گران حداکثر ریسک خود را در هر معامله به عنوان یک مقدار سرمایه ای ثابت تعیین می کنند. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است ۱۰۰۰۰ پوند به حساب تجاری خود واریز کند و مشخص کند که در هر معامله ۵۰۰ پوند ریسک خواهد کرد.

این یک قانون بسیار آسان برای پیروی است. برای هر معامله، صرف نظر از اینکه روی چه کالایی است، شما دقیقا می دانید که چقدر قرار است ریسک کنید. اگر روزانه ۱۰ معامله انجام دهید، بدون محاسبات پیچیده می دانید که کل ریسک شما ۵۰۰ پوند خواهد بود.

نقطه ضعف این استراتژی این است که هیچ تغییری در تراز تجاری شما در نظر نمی گیرد. اگر یک سری از بردها را دنبال کنید و حساب خود را به طور قابل توجهی رشد دهید، اما همچنان به همان ریسک در هر معامله پایبند باشید، ممکن است از بازدهی شما کاسته شود

از طرف دیگر، اگر معاملات زیادی را از دست بدهید اما ریسک شما در هر معامله ۵۰۰ پوند باقی بماند، نسبت بیشتری از حساب خود را در معرض خطر قرار می‌دهید، که می‌تواند منجر به کاهش ارزش موجودی شما شود.

۲٫ درصد ثابت

رایج ترین رویکرد این است که در هر معامله درصد ثابتی از موجودی حساب خود را به خطر بیندازید. بنابراین، اگر یک معامله گر موجودی حساب ۱۰۰۰۰ پوندی داشته باشد و تصمیم بگیرد که می خواهد ۲% از سرمایه خود را در هر معامله ریسک کند، اولین معامله ۲۰۰ پوند ریسک خواهد داشت.

مزیت استفاده از این روش در سیستم مدیریت سرمایه در فارکس شما این است که بر خلاف استفاده از مبلغ ثابت، ریسک شما در هر معامله همراه با مانده حساب شما در حال حرکت است. در تئوری، اگر به آن پایبند باشد، هرگز نمی‌توانید تعادل موجودی حساب خود را برهم بزنید و زمانی که روی دور برد هستید، ریسک شما افزایش می‌یابد تا از میزان سرمایه بالاتری که در اختیار دارید استفاده کنید.


نقطه ضعف در اینجا این است که، اگر یک سری از ضررها را تحمل کنید، ریسک شما در هر معامله همراه با تعادل شما کوچکتر و کوچکتر می شود. این به این معنی است که حتی اگر زمانی شروع به سود کردن در معاملات کنید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سرمایه خود را بازگردانید.


نسبت ریسک به پاداش خود را تعیین کنید

اکنون می‌دانید که قصد دارید در هر معامله چقدر ریسک کنید، مشخص کنید که قصد دارید از آن ریسک چقدر سود ببرید و از آن برای کمک به کسب سود برای معاملات خود استفاده کنید.

این انتخاب به استراتژی و مشخصات معاملاتی شما، به ویژه اشتهای شما برای ریسک بستگی دارد. برای مثال، نسبت ریسک به پاداش ۱:۱ به این معنی است که اگر حداکثر ضرر قابل قبول شما ۱۰۰ دلار باشد، هدف سود شما نیز ۱۰۰ دلار خواهد بود. با این حال، نسبت ۱:۲ برای همان مقدار ریسک، سود هدف ۲۰۰ دلار را به همراه خواهد داشت.

به طور کلی پذیرفته شده که نسبت ریسک به پاداش باید بالاتر از ۱:۱ باشد. این به این دلیل است که اگر سه معامله متوالی را بردید و سپس سه معامله متوالی را از دست دادید و نسبت ریسک به پاداش شما ۱:۱ بود، در مجموع ۰ پوند سود خواهید داشت.

در حالی که اگر با نسبت ریسک به پاداش ۱:۲ معامله می کردید و سه برد و سه باخت داشتید، چون سود شما از ضرر هر معامله بیشتر بود، باز هم در سود خواهید بود.


به لوریج یا همان اهرم احترام بگذارید

اهرم به معامله گران فارکس این امکان را می دهد که پوزیشن های بزرگتری نسبت به سرمایه خود باز کنند. اساساً، معامله گر برای باز کردن یک موقعیت اهرمی، از کارگزار خود سرمایه قرض می کند. به عنوان مثال، اگر معامله‌گری دارای اهرم ۱:۲۰ باشد، می‌تواند موقعیتی به ارزش ۱۰۰۰۰ پوند با تنها ۵۰۰ پوند در حساب خود باز کند.

این به نظر می رسد بسیار عالی است و اگر به درستی استفاده شود، می تواند برای تبدیل شدن به یک معامله گر پر سود بسیار مفید باشد. با اجازه به شما برای دسترسی به یک موقعیت بزرگتر با سرمایه کمتر، اهرم پتانسیل افزایش سود در معاملات پر بازده شما را دارد. بروکر مقداری از پول شما را به عنوان وثیقه یا مارجین قفل می کند. هر چه شما از لوریج بالاتری استفاده کنید مارجین کمتری را درگیر خواهید کرد و این حس به شما دست می دهد که تا هرچقدر که می خواهید می توانید حجم بگیرید که البته این یک تفکر اشتباه است. مارجین در بازار فارکس می تواند معیار بسیار خوبی برای حجم معاملات شما در لوریج استاندارد باشد. همیشه نسبت مارجین به بالانس را برای کل معامله های بازتان زیر ۱۰% نگاه دارید.

اما در نظر داشته باشید که اهرم یک شمشیر دو لبه است. آن سودهای چند برابر شده در معاملات سود ده، به زیان های بزرگ شده در معاملات بازنده تبدیل می شوند. بنابراین، استفاده از اهرم باید با حساب و کتاب انجام شود.


برداشت سود

چیزی که بسیاری از معامله گران در آن مقصر هستند این است که هرگز سود خود را برداشت نمی کنند یا آن را به اندازه کافی منظم انجام نمی دهند.

اگر شروع به کسب بازده قابل توجهی در حساب معاملاتی خود کردید – مقداری از آن را برداشت کنید، از آن لذت ببرید، کاری ارزشمند با سرمایه انجام دهید.

همانطور که در ابتدا گفتیم، بخشی از مدیریت سرمایه فارکس، به حداکثر رساندن سود شما است. برای انجام این کار، باید در صورت وجود سود، مراقب سود خود باشید. هر چه سرمایه بیشتر در حساب معاملاتی شما بماند، احتمال اینکه با آن معامله کنید و احتمالاً آن را از دست بدهید، بیشتر می شود.


جمع بندی

این پنج نکته برای مدیریت موفق سرمایه در فارکس باید هنگام شروع به‌عنوان یک معامله‌گر، در جایگاه خوبی قرار بگیرید. به یاد داشته باشید زمانی که قوانین خود را دقیقاً مشخص کردید به آنها پایبند باشید. به عنوان مثال، به عنوان بخشی از طرح کلی معاملات خود، ممکن است سیستم مدیریت سرمایه فارکس زیر را انتخاب کنید:


چه میزان سرمایه را می توانید در هر معامله تحت ریسک قرار دهید؟

بیش از ۳٪ از موجودی حساب خود را در هر معامله ای نباید تحت ریسک قرار دهید.

بهترین ضریب ریک به پاداش در بازار فارکس چه میزان است؟

نسبت ریسک به پاداش مناسب در معاملات فارکس ضریب ۱:۲ در هر معامله است

با ۱۰۰۰$ سرمایه تا چه میزان ضرر را می توانید بپذیرید؟

ضرر انباشته شما نباید در هفته از ۲۰۰عبور کند. اگر به این سطح رسیدید، معامله کردن را تا آخر هفته متوقف کنید.مانند هر چیز دیگری در زندگی، بهترین راه برای تکمیل مدیریت سرمایه خود در معاملات فارکس، تمرین است.