محتواهای صوتی محبوب؛ از پادکست تا کتاب صوتی

می‌توان گفت که پادکست تفاوت چندانی با رادیو ندارد. در حقیقت پادکست‌ها مجموعه‌ای صوتی اپیزودیک از فایل‌های صوتی دیجیتال است که شنوندگان آن را بارگیری و به صورت آنلاین پخش می‌کنند.

اگرچه پادکست‌ در قالب‌های مختلف ارائه می‌شوند؛ اما اکثر آن‌ها صدای گفتاری با یک موضوع و یا موضوعی خاص هستند.

چرا پادکست گوش دهیم؟

بزرگترین مزیت پادکست‌ها این است که شما ممکن است به علت مشغله کاری امکان مطالعه را نداشته باشید. به همین دلیل می‌توانید هنگام رانندگی به محتوای مفید و مورد علاقه خود گوش دهید.

آینده فایل‌های صوتی

با توجه به سرعت بالای تغییرات در فضای دیجیتال طبیعی است پیش بینی تغییرات در زمانی بلند مدت امکان پذیر و یا چندان دقیق نباشد. اما مشخص است در بازه زمانی دو تا پنج سال صاحب نظران معتقد هستند که روند گوش دادن به فایل‌های صوتی و پادکست‌ها رو به افزایش است.

چند نکته برای شروع پادکست

هر صدا را به صورت جداگانه ضبط کنید. این کار می‌تواند کیفیت صدا را نیز افزایش دهد. افزودن موسیقی را در نظر داشته باشید. 

موسیقی اولیه کار می‌تواند شنونده را جذب کند و ارزش تولید پادکست شما را نیز بالا ببرد.

موضوع خود را با دقت و وسواس خاصی انتخاب کنید. موضوعاتی را انتخاب کنید که در سال‌های آینده هم برای شما و شنودگان جذاب باشد. زمان زیادی را برای تحقیق، نوشتن، ضبط و ویرایش پادکست خود در نظر داشته باشید.

صبور باشید. جذب مخاطب کاری زمان‌بر است. به برنامه کاری خود پایبند باشید. برای بهبود کیفیت فایل‌های صوتی، تمام تلاش و تمرکز خود را به کار بگیرید.

بهترین روشی که می‌توانید برای ساخت پادکست یا یک فایل صوتی موفق، اصولی و سازمان‌دهی شده بکار گیرید این است که پیش از شروع ضبط، مراحل کار را مرور و تمرین کنید و یک طرح کلی از روند اجرای کار ترسیم کرده باشید. گفتنی است نیازی نیست که همه‌ چیز را از قبل نوشته باشید بلکه بهتر است یک نقشه راه را رسم کنید و نقاط مهم نقشه را در نظر داشته باشید.

کتاب صوتی یا کتاب کاغذی؟

کتاب صوتی به ‌اندازه خواندن کتاب کاغذی خوب نیست.

این‌ باور رایجی است که احتمالا به گوشتان خورده‌. به نظر شما کتاب صوتی بهتر است یا کتاب کاغذی؟

برای افراد اهل مطالعه هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند جایگزین یک کتاب خوب شود. برای این افراد حتی بوی کاغذ حس آرامش به همراه دارد؛ احساسی که یک کتاب صوتی هرگز منتقل نمی‌کند.

در ادامه به بررسی مزایای گوش دادن به کتاب صوتی می‌پردازیم.

مزایای کتاب صوتی

یکی از وسایلی که امروزه تقریبا همه جا در دسترس قرار دارد گوشی شما است. شما با نصب اپلیکیشن‌های مربوطه و دانلود کتاب مورد نظر در کمترین زمان می‌توانید به کتاب دسترسی داشته باشید.

گوش دادن به آن نه زمان خاصی نیاز دارد و نه مکان مناسب شما در هر شرایطی می‌توانید با ساده‌ترین ابزار به یک کتاب صوتی گوش بسپارید.

استفاده از زمان‌های مرده

شما به کمک کتاب‌های صوتی می‌توانید در زمان صرفه جویی کنید. گفتنی است که به کمک کتاب‌های صوتی حتی افراد بی‌سواد و نابینا نیز می‌توانند از نعمت خواندن کتاب لذت ببرند.

در هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی این کار تبدیل به عادت شده است که برای گذراندن زمان تنها کاری که انجام می‌دهیم گوش داد به موسیقی است.

با وجود اینکه گوش دادن به موسیقی برای ما لذت بخش است اما تا به حال به این فکر کرده‌اید چند ساعت در طول روز به جای گوش دادن به موسیقی می‌توانید مطالعه داشته باشید؟

نه کتابی نیاز دارد که سنگینی حمل آن ما را اذیت کند؛ نه شلوغی و سر و صدای خیابان‌ها و وسایل نقلیه عمومی ما را آزار می‌دهد.

قابل استفاده برای نابینایان

برای نابینایان و افرادی که مطالعه برای چشمشان مضر است،بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید با خریدن آن خوشحالشان کنید. حتی هنگام ورزش و پیاده‌روی‌های عصرگاهی یا وقت خواب، شنیدن یک کتاب صوتی سرگرمی دل‌نشینی خواهد بود.

کم شدن مصرف کاغذ و قطع درختان

با استفاده از کتاب‌های صوتی به راحتی می‌توان به محیط زیست کمک کرد و در مصرف کاغذ صرفه جویی کرد.

مزایای استفاده از کتاب‌های صوتی بسیار است؛ اما در ادامه به معایب آن می‌پردازیم.

درخصوص اینکه کتاب صوتی چه ضرر مالی به ناشران ایرانی زده است بحث بسیار است.

اینکه کتاب‌های صوتی بدون حق نشر و درواقع بدون رعایت حقوق نویسندگان در کنار خیابان فروخته می‌شوند؛ اتفاق ناخوشایندی است.

اگر کتاب‌های صوتی را دوست دارید باید به شکل قانونی آن را خریداری کنید. قیمت این کتاب‌ها معمولا مناسب است و از پس خرید آن برمی‌آییم.

سایت ملوبوک فعالیت خود را از آبان ماه سال ۱۴۰۰ آغاز کرده ‌است. این سایت به جدیدترین اخبار موسیقی و معرفی کتاب و بررسی آن در زمینه‌های مختلف از جمله: ادبی، روانشناسی، تاریخ، اطلاعات عمومی و … نیز می‌پردازد. همچنین در وجه دیگر فعالیت خود به معرفی سبک‌های مختلف موسیقی و نگاهی به زندگی خواننده‌های سرشناس دنیای موسیقی می‌پردازد.