خرید رپرتاژ آگهی

عوراض جبران ناپذیر قرص فاموتیدین

معده یکی از اعضای بسیار مهم دستگاه گوارش است که برای مراقبت از آن باید حساسیت بالایی به خرج داد. تقریبا همه افراد در طول زندگی خود، حداقل یک بار معده درد را تجربه کرده اند. معده درد ممکن است به دلایل متعددی اتفاق بیافتد. مثلا احتمال دارد افرادی که با تور کیش لحظه آخر به این جزیره سفر می کنند، به دلیل پرخوری یا گرمازدگی دچار درد معده شوند. همچنین گاهی تداخل داروها می تواند اثرات زیانباری بر عملکرد معده شما بگذارد.

در وهله اول باید سعی کنید تا همواره تغذیه درست و سالم داشته باشید و از پرخوری بپرهیزید. اما چنانچه دچاره معده درد شدید، نکته مهم این است که از مصرف خود سرانه داروها خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث بروز آسیب های جدی تری به معده شما شود. یکی از داروهای گوارشی که نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود، قرص فاموتیدین است.

موارد مصرف قرص فاموتیدین( فاموتیدین برای چیست؟)

در حالت طبیعی، معده با ترشح نوعی اسید شروع به هضم غذاها می کند. این اسید آسیبی به بافت معده نمی زند و برای هضم غذا ضروری نیز هست. اما زمانی مشکلات معده به وجود می آیند که ترشح بیش از حد اسید معده سبب تحریک، التهاب یا زخم معده شود. در چنین وضعیتی قرص فاموتیدین با کاهش اسید معده، منجر به ترمیم زخم ها و بهبود معده درد می شود.

به طور کلی قرص فاموتیدین برای بیماری هایی از قبیل زخم معده، رفلاکس معده، سوء هاضمه ، زخم قسمت فوقانی روده( دئودنوم) و سندروم زولینگر- الیسون تجویز می شود و برای درمان مشکلات جزئی و ابتدایی معده، داروهای ضعیف تری توصیه می شوند.

مصرف این دارو به ویژه در زنان باردار و شیرده و همچنین افرادی که سابقه بیماری کلیوی، بیماری های کبدی، سرطان معده و سندروم کیوتی داشته اند، باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

عوارض فاموتیدین چیست؟

استفاده از قرص فاموتیدین ممکن است همراه با برخی عوارض جانبی جزئی و گذرا باشد اما گاهی نیز ممکن است سبب بروز عوارض جدی و خطرناک شود؛ در این صورت باید سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و موضوع را به آن ها اطلاع بدهید.

در صورتی که با بروز نشانه هایی از قبیل تشنج، تپش قلب غیرعادی، گیجی، توهم، سرگیجه، کمبود انرژی، تب، تیره شدن رنگ ادرار و در عضلانی مواجه شدید، مصرف دارو را قطع کرده و سریعا به یک پزشک اطلاع دهید.

همچنین اگر دچار حساسیت هایی مثل کهیر، ورم صورت، لب ها، زبان و گلو یا تنگی نفس شدید، فورا به اورژانس مراجعه کنید. در افراد مسن یا افرادی که بیماری کلیوی دارند، مصرف فاموتیدین می تواند منجر به سردرد، سرگیجه، یبوست یا اسهال شود. لذا این دسته از اشخاص به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک از قرص فاموتیدین استفاده کنند.

مصرف این دارو همچنین ممکن است سبب مشکلات جدی تری از جمله غش کردن، افسردگی، مشکلات خواب، کاهش اشتها، تاول، زخم دهان، راش پوستی و زردی پوست شود که در صورت بروز چنین مسائلی، لازم است استفاده از قرص فاموتیدین را متوقف کرده و سریعا با پزشک تماس بگیرید.

جایگزین قرص فاموتیدین چیست؟

داروهای گوارشی مختلفی وجود دارند که می توان از آن ها برای درمان معده درد و مشکلات گوارشی استفاده کرد. داروهایی از جمله گاستریت، امپرازول ، پنتوپرازول ، موتیدون، سایمتیدین و رانیتیدین جزو قرص هایی هستند که معمولا برای رفع بیماری های معده تجویز می شوند. قرص فاموتیدین حدود ۷٫۵ برابر قوی تر از رانیتیدین و ۲۰ برابر قوی تر از سایمتیدین است. بنابراین می توان از این داروهای مشابه به عنوان جایگزینی برای فاموتیدین استفاده کرد. با این حال توجه داشته باشید که همه داروها باید طبق نسخه پزشک مصرف شوند در غیر اینصورت ممکن است اثرات مخربی بر سلامتی شما داشته باشند.